Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta faktury ustrukturyzowanej – faktura korygująca

19 lutego 2024 | Podatki i rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

W obecnym porządku prawnym posługiwanie się fakturami ustrukturyzowanymi jest dobrowolne. Faktury ustrukturyzowana może być skorygowana w dwojaki sposób. W artykule opisujemy korektę poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej w formie faktury ustrukturyzowanej.

Należy tutaj przypomnieć, że przez fakturę ustrukturyzowaną rozumie się przez to fakturę wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie (zob. art. 2 pkt 32a ustawy o VAT).

W praktyce zdarzają się również sytuacje, gdy po wystawieniu faktury następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji, ustawodawca wskazuje na możliwość skorygowania tej faktury przez wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. Może to wynikać z powodu zaistniałem pomyłek dot. m.in. kwoty netto, stawki i kwoty podatku, kwoty brutto, danych nabywcy lub sprzedawcy lub jakichkolwiek innych pozycji faktury. Ale także być wynikiem zdarzeń późniejszych, np. udzielenia rabatu potransakcyjnego, zwrotu towarów lub opakowań, zwrotu zaliczek podlegających opodatkowaniu, czy podwyższenia ceny. W tym celu mogą być wystawiane faktury korygujące przez sprzedawcę, a niektóre błędy mogą być korygowane poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę.

Należy podkreślić, że faktury korygujące i noty korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Istotą faktur korygujących i not korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12802

Wydanie: 12802

Spis treści
Zamów abonament